See Neuvonen on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "neuvo",
"3": "-nen"
},
"expansion": "neuvo + -nen",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "neuvo + -nen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Neuvonen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvoset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvonen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvoset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvoset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvosiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvosetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvositta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Neuvoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvostani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvosikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvosettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Neuvosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvostesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvosiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvosettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Neuvosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvostemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvosiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvosettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Neuvosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvostenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvosiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvosettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Neuvosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvostensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvoseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvoseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvosikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvosiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvosettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Neuvonen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Neuvonen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Neuvo",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish nainen-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish surnames",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish terms suffixed with -nen",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"id": "en-Neuvonen-fi-name-hajgpkas",
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈneu̯ʋonen/"
},
{
"ipa": "[ˈne̞u̯w(ː)o̞ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-euʋonen"
}
],
"word": "Neuvonen"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "neuvo",
"3": "-nen"
},
"expansion": "neuvo + -nen",
"name": "af"
}
],
"etymology_text": "neuvo + -nen",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "Neuvonen",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvoset",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvonen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvoset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvoset",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosien",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosia",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoselta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoselle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvosiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvosetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvositta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "38/nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Neuvoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosieni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvostani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoselleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvosikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvosettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Neuvosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvostesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosiesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvostasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvosiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvosettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Neuvosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvostemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosiemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvostamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvosiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvosettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Neuvosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvostenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosienne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvostanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosianne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvosiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvosettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-nainen",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Neuvosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvostensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosiensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvostaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvostansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosiansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoseltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvoseltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvoselleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvoseksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvosikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvosiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "Neuvosettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "Neuvosineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "Neuvosinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "proper noun",
"3": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "Neuvonen",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "Neuvonen",
"name": "fi-proper noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "Neuvo",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-nainen"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish lemmas",
"Finnish nainen-type nominals",
"Finnish proper nouns",
"Finnish surnames",
"Finnish terms suffixed with -nen",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/euʋonen",
"Rhymes:Finnish/euʋonen/3 syllables"
],
"glosses": [
"a Finnish surname"
],
"links": [
[
"surname",
"surname"
]
],
"tags": [
"error-lua-exec"
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈneu̯ʋonen/"
},
{
"ipa": "[ˈne̞u̯w(ː)o̞ne̞n]"
},
{
"rhymes": "-euʋonen"
}
],
"word": "Neuvonen"
}
Download raw JSONL data for Neuvonen meaning in All languages combined (20.1kB)
{
"called_from": "luaexec/683",
"msg": "LUA error in #invoke('debug', 'error', 'Invalid source given for fi-stats-surname') parent ('Template:error', {1: 'Invalid source given for fi-stats-surname'})",
"path": [
"Neuvonen",
"Template:error",
"#invoke",
"#invoke"
],
"section": "Finnish",
"subsection": "proper noun",
"title": "Neuvonen",
"trace": "[string \"Module:debug\"]:307: Invalid source given for fi-stats-surname"
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.